פרות בבית

חותני השכיר את דירתו, שני חדרים והול בקומה ב' בבית משותף בתל אביב, לאחותו. אבל תנאי השכירות היו משונים. לא זו בלבד שהוא לא קיבל ממנה דמי שכירות אלא שהוא עוד שילם לה מדי חודש 1000 ש"ח. עוד משהו משונה: אחותו החזיקה עדר של 6-7 פרות. בשעות היום הפרות היו מסתובבות בחצר של הבית, שהיא חצר קטנה כמקובל בבתים משותפים, ובלילה היא העלתה אותן במדרגות והכניסה אותן לדירה.
פניתי אל חותני (שהיחסים בינינו היו מצוינים) ושאלתי אותו: "תגיד לי, איך אתה עושה עיסקה כזאת? לא רק שאתה משלם לה על השימוש בדירה שלך אלא שהיא גם מחזיקה בה פרות שיהרסו לך את הבית"?!
חותני לא התרגש כלל מדברי ובשלוות-נפש שלף קלסר צהוב, פתח אותו, קירב אותו אלי ואמר: "אתה רואה, הרי את החוזה להשכרת הדירה עשיתָ אתה".

לפני שאגש לניתוח החלום הערה חשובה: אחת הדרכים לפתור חלום היא לראות בכל אחת מהדמויות המופיעות בחלום כמייצגת או מסמלת חלק (פנימי) כלשהו של החולם עצמו! כך שעפ"י דוגמת החלום הנוכחי גם החותן וגם השוכרת מסמלים צדדים שונים בחולם עצמו.
***
החלום הזה מכיל סמלים מאוד אישיים – המוכרים רק לחולם, ועל-כן לא יכולתי לפתור אותו מבלי לקבל ממנו עזרה.
בשיחה שקיימנו בדקנו ראשית את עניין הפרות (הנזכרות, אגב בחלום נוסף שהיה לו). מהר מאוד התברר לי שהחולם נוהג לכנות (בינו לבין עצמו) אנשים אותם הוא לא מעריך במיוחד, בשם "בהמות" (זה משהו שנשאר לו מבית הוריו, כאשר אמו היתה מדברת על "בהיימס"…). מכאן שהפרה בחלום מסמלת עבורו את השיפוטיות שלו, את הביקורת השלילית כלפי אנשים שונים בחייו.

בנקודה זו ניתן לחבר את חלקו האחרון של החלום, בו החולם טוען כלפי חותנו על עשיית עסקה לא מוצלחת, אלא שמסתבר שדווקא הוא זה שעשה את החוזה. גם כאן מסתמנת ביקורתיות של החולם – אליה, כך נראה לי, הוא איננו מודע.

אחת מהמטרות של החלומות שלנו היא לחשוף בפנינו משהו שלנו, משהו שאיננו מודעים אליו והמפריע לנו בשטחי חיים שונים. במקרה הנוכחי, הדבר אותו החלום חושף הינו הביקורתיות של החולם.
שיפוטיות/ביקורתיות כלפי האחר נובעת תמיד מביקורת עצמית! כולנו "לוקים במחלה הזו", אבל החלום הזה מעיד על כך שהחולם שלנו כנראה "לוקה" בה בעוצמה ושאיכות חייו נפגמת כתוצאה מכך. איכות חייו נפגמת עד כדי כך, שלא רק שהוא לא מקבל כסף עבור הדירה המושכרת – אלא שעליו עוד לשלם עבורה! החלום אומר לחולם בצורה מרומזת שהוא מפסיד פעמיים! פעם אחת בשיפוטיות כלפי אחרים ופעם שנייה בביקורת העצמית שלו.
רמז נוסף לכך בחלום הוא הפרות אותן מכניסה הדיירת לדירה בלילה. החלום כמו אומר לחולם: "הביקורתיות שלך מפריעה לך בכל מקום, היא אפילו נכנסת אליך הביתה".

חלום מסוג זה מעיר/מאיר לנו משהו – שיש ביכולתנו לשנות, אם נהיה מודעים לדבר. חלום כזה גם יעסוק תמיד בנושא אותו יש ביכולתנו לשפר.