ניתוח החלום של יערה בת ה-6

ערה בת ה- 6, ילדה חמודה ומלאה בשמחה חיים, שחולמת בדר"כ על נסיכות ופיות התעוררה בוקר אחד וסיפרה לאמה על חלום "נורא" (כדבריה): בחלומה, שרשרת החרוזים שהיא הכינה עם אמה ביום שלפני החלום, התפרקה וכל החרוזים התפזרו על הרצפה.

האם המודאגת ביקשה לדעת מה מציק לבתה. בירור קצר העלה כי נכון לזמן החלום היתה מתיחות מסויימת בינה לבין בעלה. וויכוח די סתמי העכיר את האווירה בבית.
יערה, שהינה בעלת רגישות גבוהה, קלטה את האווירה העכורה וזו הפכה עבורה לחרדה ממשית, לפחד שמא יתרחש במשפחה פירוד, וכך פירוק השרשרת ופיזור החרוזים על הרצפה סימלו עבורה את פירוק התא המשפחתי.

בנוסף לכך, יערה, שהחלה ללמוד השנה בכתה א' מושפעת, כנראה הן משינוי המצב (תחושת מחוייבות כלפי בית הספר) והן ממסרים סמויים שהיא קולטת מאמה – ההישגית.

בזכות ניתוח החלום הקצר הזה, רכשה האם תובנה לגבי מצבה הרגשי הנוכחי של בתה, דבר שאיפשר לה לטפל מיידית וברגישות בבתה ולהעביר ליערה מסרים מרגיעים הן באשר למצב הרוח המשפחתי והן לגבי התייחסותה של הבת אל נושא הלימודים.

ילדים הם עם מאוד רגיש. הם קולטים הרבה מעבר למה שאנו – המבוגרים מעלים על דעתנו. לא תמיד הם יודעים לבטא את רגשותיהם ואת חרדותיהם. ואולם, הקשבה לחלומותיהם יכולה לתת לנו תובנות נוספות.

אחד מהתסריטים שמופיע די הרבה בחלומות של ילדים, הוא מרדף של חיות אחריהם. בין חלומות הילדים שנתקלתי, מספר חלומות על אריות או נמרים שרודפים אחריהם, כלבים, חתולים ועוד.

חלומות כאלה, בדר"כ מצביעים על פחד של הילד מאחד מהוריו, או מאדם אחר כלשהו: אח/אחות בוגרים, גננת, מורה או אפילו חברים. הילד שחווה במצב העירות שלו חוסר אונים מבטא הרגשות אלה בחלום.
לעיתים, ניתן להבין את זהותו של האדם ה"מפחיד" מהחיה הספציפית שרדפה אחריו: כך, למשל, מקובל לראות בהופעת חתול בחלום כסמל לנשיות. מכאן שאם חתול רודף אחרי הילד, סביר להניח שמדובר באשה. אם הרודף הוא אריה או נמר, אז מאחר שיש בחיות אלה משום "הקצנת החתוליות" – הדבר הראשון שהייתי חושבת עליו הוא שמדובר באמא עוצמתית במיוחד ושעוצמתה מאיימת בדרך כלשהי על הילד.

כלבים משוייכים בדר"כ לאנרגיות גבריות, ועל-כן אם הרודף הינו כלב – ייתכן שמדובר בגבר כלשהו (אב/דוד וכו').

במידה ולא ברור מתוכן החלום במי מדובר, כדאי לשתף פעולה עם הילד, לנסות ולדובב אותו ע"י שאלות מנחות, כמו: את מי מזכירה לך החיה שבחלום? מתי עוד הרגשת פחד דומה לזה שהיה בחלום? ייתכן מאוד שהפגנת אמון ואמפתיה כלפי הילד וחלומו תעודד אותו לספר את מה שמציק לו.

המוכנות שלנו לתקשורת עם הילדים בנושא חלומותיהם יכולה לספק לנו ערוץ נוסף ומרתק לקשר עם הילדים. נסו לשתף מידי פעם את הילדים בחלומותיכם (לפחות ה"פחות מסובכים" שבהם), הדמיון והאינטואיציה של הילדים יכולים לספק לכם פירושים מאוד מעניינים ואף יצירתיים על חלומותיכם.