מפגשי חלום עם קרובינו שנפטרו

סיור אקראי בפורומים בהם מפרשים חלומות יגלה מספר רב של חלומות על קרובים שנפטרו, בהם כאלה שהסתלקותם מהעולם קרתה אך לאחרונה, "מפגשים" עם מכרים שנפטרו לפני זמן רב ובמקרים מסוימים אף פגישות ליליות עם קרובי משפחה שנפטרו לפני שהחולם נולד – כך שהוא/היא מעולם לא פגשו (בחיים) את אותו מכר.

בכל הרצאה שלי, במוקדם או במאוחר, תועלה ע"י אחד מהשומעים שאלה הנוגעת בחלום על קרוב שנפטר.

כמו סמלי חלום אחרים, גם לחלומות האלה ישנם פירושים שונים: לעיתים בחלום כזה המת מסמל משהו עבור החולם (התנהגות מסוימת שהייתה אופיינית לנפטר או תכונת אופי כלשהי, למשל), או שהחלום נועד לעזור לחולם "לסגור מעגל" עם הנפטר – לעבד כעס או רגש שלילי אחר שנותר אצל החולם ושמפריע לו בקטע כלשהו של חייו.
אולם, חלומות בהם נוצר מפגש מרגש עם המת, חלומות שעם ההתעוררות נותרת תחושה של פגישה ממשית איתו ("ממש הרגשתי אותו/אותה" או "יכולתי אפילו להריח את הריח המוכר של…") – הם לדעתי מפגשים אמיתיים עם נשמת אותו מכר.

מהן הסיבות ל"ביקורים" אלה?

הסיבה הראשונה והבסיסית למפגשים מהסוג הזה היא העובדה שהאהבה שהיתה בינינו לבין קרובינו שנפטרו אינה נעלמת לה לאחר מותם. אהבה זו ממשיכה לחיות גם לאחר הסתלקותם מהממד הפיסי. האהבה הזו גורמת להם לרצות ולהמשיך צורה כלשהי של קשר איתנו (בדיוק כפי שאנו – שממשיכים לחיות, מעוניינים בקשר שכזה).

חלק מהחלומות האלה הינם פשוט דרישת-שלום מעבר למסך, מעין קריאת "היי, אני פה". ישנם חלומות בהם המת מביא לנו את עצם הידיעה שהוא עדיין קיים – שהוא לא "נעלם לאיזה חור שחור" לאחר מותו – אלא ממשיך להתקיים (במקום או בממד אחר). ישנם אנשים רבים שעצם הידיעה הזו מאוד מנחמת אותם. הידיעה כי אהובם עדיין קיים, כי יש אפילו דרך לתקשר איתו מידי פעם – מסייעת לעיתים בתהליך האבל הקשה.

ישנם גם חלומות בהם הנפטרים מביאים אלינו מסרים חשובים. המסרים האלה יכולים להיות קשורים לכל תחום של חיינו, החל מהעברת מידע על חשבון בנק שלא ידוע למשפחה עליו (כן, כן…. זה קורה…) עבור לברכה לרגל אירוע משמח במשפחה (חתונה/ לידה וכו'), אזהרה על מצב בריאותי שדורש התערבות רפואית, אזהרה מפני צעד עסקי שגוי (או להיפך – אישור תוכנית עסקית)…. ועוד ועוד….
כאשר מובא בפני חלום בו ישנו מסר מהסוג הזה, אני מציעה להתייחס אליו ברצינות רבה, לבחון היטב את המסר ולשקול בחיוב פעולה התואמת את אופי המסר. אני לא מציעה לקבל אותו כמובן מאליו או "כתורה מסיני". אולם, ישנם לא מעט מקרים שפעולה עפ"י עצה שהתקבלה בחלום מקרוב אהוב התגלתה כ"שווה זהב".

אחד החלומות היותר מרגשים שסייעתי לאחרונה בפתרונו, היה חלום בו המת מבקש מהחולם להניח לו! הסתבר לי שהקרוב שנותר בחיים שקע עמוק בתהליך של אבל מתמשך – שמנע ממנו להמשיך במסלול חייו. החולם חווה בחלום את המת סובל וקיבל ממנו מסר שמבקש ממנו להפחית את מספר הביקורים בבית הקברות ולהמשיך בחיים מלאי שמחה.
רבים מאיתנו חשים אשמה על כך שהם ממשיכים לחיות בעוד שקרובם האהוב איננו (הדבר נכון במיוחד כאשר הנפטר היה צעיר). לעיתים רגשות האשמה האלה מונעים מאיתנו להמשיך לחיות, לצחוק, לשמוח – כאילו בכך שלא נרשה לעצמנו לחיות חיים מלאים – "נפצה" את הקרוב המת. למיטב ידיעתי והבנתי – המתים אינם זקוקים להקרבה כזו מצידנו, להיפך: הם רוצים שנמשיך את חיינו בצורה הטובה האפשרית, הם רוצים שנבין שמותם לא היה אקראי או "טעות", לעיתים הם רוצים שנדע שישנה סיבה לכך שקרה מה שקרה, שאל לנו להאשים את עצמנו או להמשיך את חיינו בצורה של "מת-מהלך" – ומסר כזה מתקבל לעיתים בחלום.

אלה מכם התוהים מדוע יקירם לא מופיע בחלומותיהם?

ראשית, ייתכן שהוא כן מופיע, אבל "מתחפש" למישהו אחר, מישהו בעל שם זהה, למשל. כך, לדוגמא, אבי ז"ל "התחפש" בחלומי למכר אחר (אף הוא כבר לא איתנו). זיהיתי שמדובר באבי ז"ל ע"י שם המשפחה של המכר שנפטר – שהיה כשמו של סבי ז"ל (בן-מאיר, כך שבמציאות אבי היה בעצם בן-מאיר) וע"י מספר הילדים שהיו לאותו בן-מאיר בחלום, שהיה שונה ממספר הילדים שיש לו במציאות – ותאם את מספר הילדים של אבי.
באותו האופן, ייתכן חלום בו מופיע בחור בשם אבי – שמרמז בעצם על…. אבא שלי….

שנית – ייתכן שקיימת סיבה אנרגטית לאי הופעתו של המת בחלומות. ייתכן שנשמת המת נמצאת כרגע בתדר אנרגטי שונה מזה של החולם ושמפגש לילי ביניהם עלול להזיק לחולם. ייתכן גם שנשמת המת נמצאת בשלב התפתחותי כזה – שלא מאפשר ביקור בחלום.
סיבה נוספת לחסך במפגשים עם המת יכולה להיות קשר רגשי חזק מידי של החולם עם המת. אם נותר כעס כלשהו, "מעגל פתוח", או אפילו להיפך – תלות רגשית חזקה, אלה יכולים להוות מחסום אנרגטי המונע מיקיריכם לבקר בחלום.

לסיכום, אני מזמינה את הקוראים להיפתח למפגשים הליליים המרגשים הללו. אין צורך לפחוד מהם. אחרי שמפנימים את הרעיון זה יכול להיות טבעי כמעט כמו לפגוש בחלום מכר שנסע למספר שנים לחו"ל….

חוויתם מפגש מרגש שכזה? קיבלתם בחלום מסר חשוב ממכר שנפטר?

שתפו, ספרו. אתם מוזמנים בחום להוסיף את תגובתכם בתיבת השיחה למטה.