טיפים לניתוח חלומות

שפת החלום היא שפת סמלים. חלק מהחלומות שלנו הם מסר מאיתנו אל עצמנו. הם מציפים בעיה מסוימת, קושי כלשהו שלנו. לפעמים הם שופכים אור על דברים שאנחנו מודעים אליהם ומראים לנו דרך-התייחסות שלא חשבנו עליה. לפעמים הם מעלים על פני השטח התנהגות מסוימת שלנו, או בעיה כלשהי שאפילו איננו מודעים אליה, אבל היא מכבידה על חיינו.
את החלומות מהסוג הזה (מסר מאיתנו אל עצמנו) חשוב שנלמד לפענח, שכן חלום כזה שלא הובן על ידינו כמוהו כמו מכתב שהגיע אלינו ושאת תוכנו לא קראנו.
החלום שואב את החומרים שלו מתוך עולמו הפנימי של החולם ועל-כן החולם הוא זה שאוחז במפתח לפתרון החלום והוא גם זה שיכול לפתור את החלום בדרך הנכונה ביותר, אם רק ידע איך….

איך ניגשים לפתרון חלום שנראה בתחילה סתום כולו?

ראשית חוכמה – מזהים את התחושות במהלך החלום ומיד עם ההתעוררות: האם קיבלנו "מתנה" בחלום? האם השתתפנו בחגיגה כלשהי? אם כן – ייתכן שמדובר בחלום בו… קיבלנו פרס, או במילים אחרות: אנחנו משבחים את עצמנו על משהו שעשינו היטב.
האם היו בחלום אלמנטים הקשורים לריפוי? (בית-חולים, רופא שעליו חלמנו וכו') – במקרה כזה סביר להניח שאנחנו עוסקים בריפוי חלק כלשהו בנו (ריפוי ברובד כלשהו: גופני, רגשי או רוחני).
האם נתקלנו בקושי בחלום? (למשל בעיות בדרך: המכונית התקלקלה, או שהדרך בה הלכנו הייתה חסומה וכדומה). חלום כזה עוסק, כנראה ב"חיפוש דרך" וייתכן שהוא מאיר לנו אותה ורומז לנו איך נוכל להתגבר על הקושי כזה או אחר, וכך הלאה.

הגישה הבסיסית לניתוח חלומות רואה בכל דמות בחלום כמייצגת צד כלשהו של החולם! כך, למשל אֵם מסמלת צד נשי-בוגר של החולם (נשי= הסטריאוטיפים הנשיים המקובלים: אמהות, רוך, חמלה, חשיבה אינטואיטיבית וכן הלאה). אב יסמל צד גברי-בוגר של החולם (גברי= הסטריאוטיפים הגבריים המקובלים עלינו: סמכות, חשיבה הגיונית, אסרטיביות וכו')
ילדים מסמלים את החלק השמח והיצירתי שבנו, כמו גם: תמימות, וכל תכונה אחרת שמתקשרת לנו באופן אינטואיטיבי עם ילדוּת.
בחלומות על חבר / חברה / קרובי משפחה אחרים – חפשו תכונה בולטת בדמות עליה חלמתם ואת הקשר של תכונה זו אליכם.
לעיתים קרובות מאוד אני נתקלת בחלומות בהם מישהו נרצח/מישהו מתאבד (או מנסה לעשות זאת). ניתוח חלום כזה עפ"י העיקרון שהוסבר לעיל, מביא בדרך כלל את החולם לתובנות מעניינות בקשר לעצמו. הנה דוגמא לחלום כזה:

חברה טובה שלי נמצאת מחוץ לרכב שלה והילדים שלה בתוך הרכב ואני רואה אותה במין טירוף והיא אומרת לי: זהו אני לא יכולה יותר, שום דבר לא יעזור יותר לא לי ולא להם, והיא יורה בילדים שלה כמה יריות בכל אחד (ממש ראיתי את זה בחלום). אח"כ היא הורגת את עצמה ומרוב שהייתי המומה מהמעשה, תוך כדי החלום, ראיתי שתי מודעות אבל: אחת שלה ועל השנייה היו רשומים הילדים. זה היה מפחיד מאד ומאד חזק.

והפירוש:
אם חלק אחד של החולמת "הורג את הילדים" (כאשר גם הילדים מסמלים חלקים בה), המשמעות היא שהיא "הורגת" חלקים שלה, כלומר, החלום אומר כי יש אצלה צדדים שהיא "מחניקה" – לא נותנת להם אפשרות לבוא לידי ביטוי בחיי היומיום. הילדים שנרצחים בחלום רומזים כי הדברים אותם היא "הורגת" בעצמה הם: שמחת חיים, יצירתיות וכדומה.
אח"כ החברה מתאבדת בעצמה, וגם כאן המשמעות: היא לא נותנת ביטוי לחלק אוהב, חברי שלה. אולי היא ביקורתית כלפי עצמה, דורשת מעצמה הרבה ואז החלקים האחרים – אלה שיכולים לגרום לה להיות בשמחת חיים, אופטימיות וכו' – נדחקים הצידה.

מטרת החלום: לעזור לחולם
אנשים רבים מגיבים בפחד על חלק מהחלומות שלהם, בין היתר, משום שהם חוששים שהחלום מנבא משהו שעומד לקרות.
מנסיוני העשיר, רוב רובם של החלומות חושפים רבדים רגשיים של החולם ורק מיעוטם מתבררים מאוחר יותר כחלומות נבואיים.
חלומות "רעים" שגורמים לנו בהלה, נועדו בחלקם, להסב את תשומת ליבנו למשהו, ודרך הפחד הם אכן גורמים לנו להתייחס אליהם.
על-כן, אם ברצונכם לפרש את חלומותיכם, חפשו סמלים – בדרך שבה הודגם חלום הרצח והתאבדות. ראו את סמלי החלום – עפ"י העקרונות שהוצגו כאן וגשו אליו מתוך גישה בסיסית שהחלום נועד לעזור לכם (אולי ע"י הפניית זרקור לבעיה מסויימת) ולא נועד להפחיד אתכם.

 

 

Comments

  1. עולם החלומות הוא עולם בו הבלתי אפשרי הופך אפשרי ומה שלא הגיוני הופך מעשי. עולם החלומות הוא מקום שבו אתה יכול להשיג כל שתחפוץ בו, כל שאתה צריך הוא לדבר את השפה.