אמא יש רק אחת….

במאמר זה אני מציעה מספר הסברים להופעתה של אמא בחלומות. באמצעות הדגמת מספר חלומות לאנשים שונים, בגילאים שונים, תוכלו לראות (חלק מ) פירושים שונים לדמות הכל-כך חשובה הזו – לכולנו.

דוגמא: "חלמתי שאמא שלי נופלת מהקומה ה- 50 ואני לא יכולה להציל אותה." החולמת מודאגת שמא החלום מבשר משהו רע. חולמת אחרת שואלת למה אמה מופיעה בחלומה מידי לילה, למרות שהיא (החולמת) כבר בוגרת ועזבה מזמן את בית הוריה.

אמא היא דמות מרכזית בחיים של כל אחת ואחד מאיתנו, ואין זה משנה אם החולם/חולמת בני 16, 25 או 60…. אמא ממשיכה להופיע בחלומות גם לאחר התבגרותנו, פעמים רבות גם לאחר מותה.

אמהות נותנות לנו חיים, הגנה, הדרכה ועוד. אמא מספקת לנו צרכים פיסיים בסיסיים כמו: מזון, בטחון, נוחות, מחסה… מכאן שהיא מסמלת את הצד המזין / המטפח אצל החולם.

לפעמים יש לנו קושי להיפרד מאמא.לפעמים דווקא לאמא קושי להיפרד מאיתנו.
כך, למשל בחלום הזה: אמא שלי מנסה לתקוע את האצבע שלי בדלת… אבל זה לא מצליח לה אז היא מנסה לכרסם את הרגל שלי…..
החולם הינו גבר בן 28 שגר בבית הוריו. מהחלום משתמע כי אימו מגינה עליו, אולי היא רוצה להחזיק אותו עוד כמה שנים בבית והוא מרגיש כמו במלכודת בשל כך, הוא מרגיש ש"מקצצים את רגליו". האהבה של אמו מזכירה קצת את שירה של חווה אלברשטיין "לא נתנה אהבתך לי לפרוש כנפים".
החלום הזה מפנה זרקור אל הקשר של החולם עם אמו. החולם כבר בוגר ונמצא בשלב בו רצוי שהוא יצא כבר לעצמאות (הן נפשית והן פיסית). אפשר להבין מתוך החלום שהחולם די נהנה מהמצב… נוח לו לגור בבית הוריו, שם הוא זוכה להזנה וטיפוח: אוכל, כביסה נקייה ומגוהצת, חסכון כלכלי ועוד… החלום קורא לו בעצם "להקיץ מתרדמתו", לראות את המחיר שהוא משלם תמורת "השירותים החינמיים": אובדן עצמאותו והתבגרות מאוחרת.

על השולחן בבית שלי מונחות שלש יצירות שלי. דודה שלי עוזרת לבת שלה בהכנת שיעורים על אותו שולחן.
יום אחד נכנסתי לחדר וראיתי שהילדה החליטה "לקשט" את אחת העבודות עם טיפקס וטושים, ולמחרת גיליתי שהיא הרסה לי את כל היצירות.
הלכתי לאמא שלי עם העבודות ורציתי לצרוח שאני לא מוכנה יותר שהן יהיו בחדר עם השולחן, אבל הגרון שלי כאב והיה לי מאד קשה לדבר. אמא שלי ניסתה לשכנע אותי שבת הדודה היא ילדה קטנה ולא מבינה, מה שגרם לגרון לכאוב יותר כי ניסיתי לצרוח ולהסביר שהעבודות האלו הלכו, שאי אפשר לתקן אותן יותר, שעבדתי עליהן המון זמן… הייתי ממש מעוצבנת, גם בגלל העבודות וגם בגלל הגרון.

החלום הזה עושה עבור החולמת שני דברים: ראשית – הוא מאפשר לה פורקן של רגשות כעס ותסכול. החולמת כועסת מאוד על אמא אבל לא מצליחה לבטא את הכעס (על כן הגרון הכואב בחלום). בנוסף לכך החלום מעודד את החולמת כן לבטא את רגשותיה. החלום מפגיש אותה עם כעסיה, מעצים אותם וכמו רומז לה למצוא את הדרך לדבר עם אמא ולפרוק את כעסיה.

בחלומות אחרים, מסמלת אמא את הצד הרגשי שלנו: רגשות עצמיים ורגשות כלפי הזולת… אמהות מסמלות גם תפקוד אינטואיטיבי (בניגוד לאבות – המסמלים תפקוד לוגי, הגיוני).

אני, חברי, והמשפחות שלנו נמצאים במסיבת יום הולדת בבית חולים. פתאום יש צפצוף של גלאי עשן וכולם בורחים החוצה. אמא שלי מביאה את הרכב שלה. כולם בלחץ, אני יחסית רגועה. אני מסתכלת על הגלים – הים לא היה גועש, אבל היו גלים והתחלתי לחפש את חברי (עכשיו כבר הייתי בלחץ). הסתכלתי על בניין בית החולים וכל שראיתי זה עשן, אבל ידעתי שהוא לא יהיה שם. לאחר מספר רגעים הותר להיכנס שוב לבית החולים. עלינו במדרגות וכשנכנסנו לחדר, אביו של חברי אמר לי שהוא טבע, אבל פתאום ראיתי אותו (את החבר שלי), הוא חיבק אותי ואמר לי שהוא אוהב אותי ו… נעלם. כאן התעוררתי.

כך עניתי לחולמת: נראה לי שיותר מכל- החלום מבקש ממך להירגע (כפי שאומנם תיפקדת ברוב החלום). המצב ביניכם מעורפל כרגע (מסך העשן בחלום). מי שדי מציל את המצב זה אמך – שמביאה את האוטו ויש כאן חיזוק לאינטואיציות שלך ולראייה קצת בוגרת יותר של הדברים – זוהי המשמעות של הופעתה של אמך. בסופו של החלום אף קיבלת הרגעה: לא רק שהחבר לא טבע הוא אף מודה באהבתו אליך….
"אנחת הרווחה" שניתן לקרוא בתגובתה של החולמת מאשרת שהפתרון שהוצע לה נכון עבורה: "תודה מכל הלב !!!!! כנראה שהייתי צריכה לקבל את החיזוק הזה!"

***

המאמר מזכיר לכם חלום מעניין על אמא? שתפו/ ספרו לנו. הגיבו כאן בתיבה שלמטה.