מילון חלומות

לשמחתי הרבה, ישנה כיום התעניינות גוברת בפענוח חלומות. יותר אנשים מודעים לחלומות שלהם, יותר מבינים שהחלום מדבר אלינו בסמלים ושאין להתייחס לתסריטים, ההזויים לעיתים שמופיעים בחלומות שלנו, כפשוטם, אלא צריך לפצח את הקוד. כך, אגב, אני מתייחסת אל החלומות: כאל סוג של כתב חידה, שחלק גדול מהמפרטים שמופיעים בהם הם מעין קודים או רמזים למשהו.

אחת מהתוצאות של המודעות הרבה יותר אל עולם החלומות היא הופעתם של מילוני סמלים. מהו אותו מילון סמלים? ספר שמכיל רשימה של חפצים, אובייקטים, מצבים שונים שקורים בחלומות ושנועד לתת פירוש לכל את מהסמלים האלה. החולם המודרני לא צריך אפילו להתאמץ וללכת לחנות ספרים כדי לקנות לו יומן חלומות, מספיק שישב בבית ויחפש בגוגל… ימצא שם הרבה יומנים, הרבה אתרים שישמחו לתת לו את מקל הקסמים ששמו פתרון החלום שלך.

ומה אני חושבת על מילון חלומות?

לצורך הכנת כתבה זו בדקתי את אחד הסמלים הנפוצים ביותר בחלומות: כלב. חיפוש קצר בגוגל העלה בחכתי את שלל הפירושים הבא: כלב מסמל נאמנות, חברות, צרכים בסיסיים (כמו אוכל, שתיה וכו'), לפי אתר אחר כלב מסמל דווקא תוקפנות, אובדן שליטה על הדחפים שלנו, אנשים בסביבתו של החולם שמבקשים את רעתו. עפ"י מילון סמלים אחד כלב מסמל סכנה כלשהו לחולם ועפ"י מילון אחר הוא מסמל דווקא הגנה ושמירה מפני סכנות…

מה המשמעות של ריבוי האפשרויות? שהפירוש שאייחס לחלומי תלוי באתר (או בספר) שנתקלתי בו באקראי, בעוד שייתכן שחברה או קולגה תמצא בכתובים הסבר הפוך – וכך היא תפרש את חלומה…

ואיפה נמצאת האמת?

האמת היא שלכל אחד מאיתנו מילון הסמלים האישי שלו! הפירוש לחלום נמצא באסוציאציות האישיות של החולם, בניסיון החיים שלו. אם גדלתי בבית בו גידלו כלב ואהבו אותו – הכלב יכול לסמל עבורי אהבה, נאמנות וכל תכונה שייחסתי לכלב שלי. אם, לעומת זאת ננשכתי בילדותי – אזי הכלב יסמל עבורי פחד ואולי בכלל יחזיר אותי אל הילדות כדי להציף קושי כלשהו שנובע משם.

סיכומו של דבר: כל דבר שחלמתי עליו, אני מעבירה ראשית דרך המסננת האישית שלי, אני מבררת עם עצמי מה אומר האובייקט הזה לי, האם הוא מזכיר לי דבר מה?

כך אני יוצרת את מילון החלומות האישי שלי, שתמיד יהיה נכון עבורי – יותר מכל מומחה אחר.

 

חלמת? כדאי לרשום את החלום מייד ולתעד כל פרט שבו.