חלום על כלב

הפוסט עוסק הפעם בחלומות על כלבים, ובחרתי בנושא הזה משתי סיבות:

  1. כלבים מופיעים בהרבה מאוד חלומות עליהם אני מתבקשת להגיב.
  2. כלבים מאפשרים לי להמחיש את מיגוון האפשרויות הרחב שיש לכל נושא בחלום .

 

בהרצאות שלי אני מרבה להמחיש באמצעות חלום על כלב איך לא ניתן לפתור חלום רק על סמך אובייקט כלשהו שהופיע בו. ראשית, חשוב לדעת מה היחס של החולם אל אותו האובייקט? ואם מדובר בחלום על כלב, הרי אין דומה חלום של מי שמגדל כלב בביתו, אוהב אותו והכלב בעצם הפך להיות סוג של בן משפחה אהוב, לעומת חברו שאולי ננשך ע"י כלב בילדותו או חבר אחר שהוא וטרינר במקצועו ולכן ייתכן שהכלב מסמל עבורו את מקום העבודה שלו.

ברור שגם תרחיש החלום יתן לנו כיוונים שונים, האם הכלב היה נחמד אל החולם? שיחק ואולי גם ליקק אותו? או שמא הוא היה אגרסיבי?

חלום על כלב – איך מפרשים?

הנה דוגמא לחלום ואיך ניתן לפרש אותו:

חלמתי שיש לי המון כלבים של חברים בבית, ואני מרגישה שקצת קשה לי לתת תשומת לב לכולם. אחד הכלבים נושך לי את היד בצורה מטרידה, מציקנית כזאת, עד שזה ממש כואב ואני מתעצבנת עליו ומבקשת שיפסיק והוא עדיין מציק. (החולמת מעידה שהיא אוהבת כלבים).

פירוש: אם נשכתב את החלום ובמקום כלבים נכתוב ילדים (או חברים) = המשמעות ברורה מיד, נכון? זו בדיוק משמעות החלום! החולמת אינה מודעת לכך שיש בסביבתה ילד (או חבר) שהיא מחבבת (שכן היא אוהבת כלבים), אבל הוא גוזל ממנה תשומת לב רבה עד כדי הצקה. החלום בסך הכל מציף את העניין, מעלה אותו לתודעה של החולמת ובכך בעצם מאפשר לה קבלה החלטה מושכלת: האם היא מוכנה להשלים עם המצב או שהיא רוצה להציב גבול לאותו "מציקן".

***

חלמתם? רשמו מיד את החלום שלא יישכח.