חלומות על כסף

כסף, שכל כך מעסיק את רובנו בחיי היומיום, באופן מוזר – מופיע פחות בחלומות שלנו.  ברשימת הנושאים השכיחים ביותר נוכל למצוא אפיזודות הקשורות במשפחה שלנו, בחיי העבודה, בסקס, נפילה ועוד, חלומות שעוסקים בכסף מופיעים בשכיחות די נמוכה.

ובכל זאת, מה זה אומר אם חלמתי על כסף?

ראשית, כמו בכל נושאי החלום: חשובה המשמעות של החולם הספציפי לנושא עליו חלם. מהו כסף עבורך? וביתר דיוק: מה מסמל עבורך כסף? עבור רובנו כסף הוא אמצעי חליפין שמבטא את הערך שאנחנו – כציבור וכפרטים – מייחסים למוצר או שירות כלשהו. כך, למשל, עלות של ז'קט יכולה להיות מאוד סבירה בעיני שוש (שאוהבת בגדים יוקרתיים) אבל ממש שערורייתית בעיני אלי – שזורק על עצמו בבוקר את הדבר הראשון עליו נופלות עיניו, ובכך סוגר את עניין הלבוש.

מה עוד מסמל כסף? עבור רובנו הוא מבטא את היכולת שלנו לצרוך משהו (יש או אין באפשרותי לטוס במחלקה הראשונה לארה"ב?) ובעיקר: בטחון. הידיעה שיש לי בבנק קרן שיכולה לספק את צרכי ורצונותי למשך 20 השנה הבאות משרה תחושת נינוחות ובטחון, שחסרה למי שהפרוטה אינה מצוייה בכיסו.

כסף מסמל בימינו הצלחה (או אי הצלחה). העשירים נחשבים מוצלחים, הם "עשו את זה". כסף מסמל גם הערכה עצמית שלנו. הוא סוג של משאב, אנרגיה – אם תרצו, שיש או אין לנו.

לאור הקדמה זו נוכל לבחון מספר תסריטי חלום ולהבין את משמעותם:

נתקלתי לא מעט בחלומות בהם החולם מוצא סכום של כסף. מציאת כסף בחלום היא כמובן דבר משמח והמשמעות היא בהתאם למה שהכסף מסמל עבור החולם. חלום בו מצאתי כסף אומר שאני מוצאת את הכוחות, או האנרגיה  שאני צריכה כדי להביא את החלומות והשאיפות שלי למציאות. זה אומר שמצאת בתוך עצמך את האיכות הדרושה לך כדי להצליח במשימה מסוימת. עכשיו שום דבר לא יכול להפריע לך!

זה נכון, כמובן, בתנאי שלקחת אליך את הכסף שמצאת בחלום. אם מצאת כסף ולא לקחת אותו, זה המקום לשאול את עצמך: למה?? האם יש בך שלא מרגישה שאת ראוייה? אולי יש מקום לעשות עבודה פנימית לחיזוק הערך העצמי, לחיזוק תחושת ה"מגיע לי" שבלעדיה קשה לנו להתפתח לכיוונים הרצויים לנו.

באופן דומה חלום בו הפסדת כסף משקף לך תחושת חולשה שלך, חוסר אמביציה והערכה עצמית. חיי העירות שלך מתאפיינים כנראה בפגיעות או בחוסר שליטה על מה שקורה. חלום כזה לא אמור להחליש אותך, אלא להיפך: להפנות את תשומת ליבך למה שקורה כדי שתשוב ותיקח את המושכות לידיך.

חלמת על כסף? רוצה לספר? אשמח לתגובות בהמשך למאמר.