חלום על מוות

בכל פעם שאני מרצה על חלומות מגיע הרגע שבו מישהו בקהל שואל לגבי חלומות על מתים. זהו אחד מסוגי החלומות היותר נפוצים ובדר"כ מאוד מרגשים, לכן זוכרים אותם טוב יותר וכמובן שרוצים לדעת מה זה אומר.

חלום כזה היה חלומה של ב. שאחיה נפטר לאחרונה ממחלה בגיל צעיר. ב. חלמה שהטלפון שלה מצלצל ועל הקו נמצא אחיה. היא אומרת לו שהוא צריך לבוא הביתה והוא עונה לה שהוא לא יכול, שהוא נמצא במקום אחר. היא חוזרת על בקשתה ואומרת שכל המשפחה סובלת ושכולם מבקשים שיחזור. הוא עונה לה שהוא מרגיש טוב, מבקש למסור ד"ש לכולם ומבטיח שיבוא שוב. הוא מנתק את השיחה וב. בוכה ומתעוררת.

החלום הזה הוא דוגמא לחלום מסוג של מפגש נשמות. (חשוב לי להדגיש שלא כל חלום על מתים הוא מפגש שכזה). הסימן הראשון לפירוש הזה הוא שיחת הטלפון, והרי טלפון משמש אמצעי לתקשורת. בנוסף ישנה ההתרגשות של החולמת והתחושה שלה ש"זה היה אמיתי" (כך לדבריה).

בזמן שאנחנו ישנים אנחנו יכולים לקיים תקשורת "רגילה" עם נשמה של קרוב/מכר שלנו שהלך לעולמו, משום שהנשמה ממשיכה את מסעה בממד רוחני לאחר שסיימה את תפקידה בעולם הפיסי. תקשורת כזו יכולה להתקיים כאשר החולם לא נבהל מהופעת המת בחלומו (כפי שאומנם קרה בחלום הזה). בדר"כ יש צורך- כתנאי מוקדם – רוגע נפשי/רגשי מסויים של החולם. כאשר יש כעס או כאב עמוק על הסתלקותו של האהוב – העומס הרגשי מכביד ומקשה על קיום הקשר.

ב. קיבלה בחלומה אישור שאחיה "מצא את מקומו" בעולם הבא, הוא מרגיש טוב ואף מוסר דרישת שלום למשפחה. החלום הזה יכול להרגיע אותה ואת המשפחה ואולי גם להיות מקור לנחמה כלשהי, שכן נשמתו עדיין קיימת (בדרך כלשהי…) וגם האהבה שהיתה ביניהם בהיותו בחיים – עדיין שרירה וקיימת.

אין צורך לפחד מחלומות כאלה. להיפך, בעיני הם מקור לנחמה (ולעיתים אף למידע… אבל על כך – במאמר אחר).